Πίνακας Πεσόντων Α.Δ.Χ. Πελοποννήσου 1940 -1956

Πίνακας Πεσόντων Α.Δ.Χ. Πελοποννήσου 1940 -1956
Τελευταία ενημέρωση 31/10/2019

ΑΝΩΤΕΡΑ ΔΙΟΙΚΗΣΙΣ ΧΩΡΟΦΥΛΑΚΗΣ ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΥ
Α ΠΙΝΑΞ
ΤΩΝ ΕΝ ΤΗ ΕΚΤΕΛΕΣΕΙ ΤΟΥ ΚΑΘΗΚΟΝΤΟΣ ΠΕΣΟΝΤΩΝ ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΟΠΛΙΤΩΝ
ΧΩΡΟΦΥΛΑΚΗΣ ΑΠΌ 1940 -1956 ΕΝ ΤΗ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΤΗΣ
Α/Α Βαθμός στρα/κή  κλάσις  ΕΠΩΝΥΜΟ ΟΝΟΜΑ ΠΑΤΡΩΝΥΜΟΝ Τόπος καταγωγής Χρονολογία θανάτου Τόπος Θανάτου Αιτία θανάτου 
1 Ταγματάρχης Φίτσος Δημήτριος Χαράλαμπος Υπάτη Φθιώτιδας 13/4/1948 Σπάρτη Συμπλοκή μετά Κ/Σ
2 Ταγματάρχης Κατής Σωτήριος Γεώργιος 12/10/1943 Εφονεύθη υπο του ΕΛΑΣ
3 Ταγματάρχης Ζερβόπουλος Ιωάννης Δημήτριος 14/10/1943 Καλάμαι Εφονεύθη υπο του ΕΛΑΣ
4 Ταγματάρχης Φραγκιαδάκης Ιωάννης Κωνσταντίνος 14/9/1944 Καλάμαι Εφονεύθη υπο του ΕΛΑΣ
5 Ταγματάρχης Κάης Νικόλαος Διονύσιος 14/9/1944 Καλάμαι Εφονεύθη υπο του ΕΛΑΣ
6 Μοίραρχος Αγραφιώτης Δημήτριος Αριστείδης 20/9/1944 Καλάμαι Εφονεύθη υπο του ΕΛΑΣ
7 Υπομοίραρχος Αντωνίου Γεώργιος Μύλοι Σάμου 3/9/1947 Βυζίκον Γορτυνίας Εφονεύθη υπο Κ/Σ
8 Υπομοίραρχος Δρακόπουλος Θεοφάνης Μεσσηνίας 0/5/1947 Λαγκάδια Εφονεύθη υπο Κ/Σ
9 Υπομοίραρχος 1933 Κατσογριδάκης Στυλιανός Αντώνιος Δρομίσκος - Ρεθύμνης 30/8/1948 Δημητσάνα Εφονεύθη υπο Κ/Σ
10 Υπομοίραρχος Παπαζατζόπουλος 1944 Τρίπολις Εφονεύθη υπο Κ/Σ
11 Υπομοίραρχος 1926 Ψαρρός Αναστάσιος Κωνσταντίνος Παγκράτι Αχαίας 16/1/1947 Τρίπολις εφονεύθη υπο χωροφύλακος 
12 Ανθυπομοίραρχος Αθανασόπουλος Ανδρέας Αθανάσιος 14/9/1944 Καλάμαι Εφονεύθη υπο του ΕΛΑΣ
13 Ανθυπομοίραρχος Λύτρας Ιωάννης Αλέξανδρος 13/9/1944 Καλάμαι Εφονεύθη υπο του ΕΛΑΣ
14 Ανθυπομοίραρχος Μπουλόπουλος Νικόλαος Κωνσταντίνος 13/9/1944 Καλάμαι Εφονεύθη υπο του ΕΛΑΣ
15 Ανθυπομοίραρχος Κατσιφής Αθανάσιος Ηρακλής 13/9/1944 Καλάμαι Εφονεύθη υπο του ΕΛΑΣ
16 Ανθυπομοίραρχος Λιάκος Στέφανος Αθανάσιος 13/9/1944 Καλάμαι Εφονεύθη υπο του ΕΛΑΣ
17 Ανθυπομοίραρχος Θεοδώρου Θεόδωρος Δημοσθένης 10/7/1947 Δάρα Εφονεύθη υπο Κ/Σ
18 Ανθυπομοίραρχος Θωμάς Ιωάννης 1947 Δημητσάνα Εφονεύθη υπο Κ/Σ
19 Ανθυπομοίραρχος 1933 Μπουγάς Ιωάννης Γεώργιος Βρυμώνα Αιτολοακαρνανίας 1947 Δημητσάνα Εφονεύθη υπο Κ/Σ
20 Ανθυπομοίραρχος Φρυδάς Σωτήριος Απόστολος Ελληνόκαστον - Τρικάλων 3/12/1946 Παλαιοχώριον Εφονεύθη υπο Κ/Σ
21 Ανθυπασπιστής Αθανασόπουλος Ανδρέας Αναστάσιος 13/9/1944 Καλάμαι Εφονεύθη υπο του ΕΛΑΣ
22 Ανθυπασπιστής Βλάχος Γεώργιος Νικόλαος 13/9/1944 Καλάμαι Εφονεύθη υπο του ΕΛΑΣ
23 Ανθυπασπιστής Σαββίδης Λουκάς Γεώργιος 31/9/1944 Καλάμαι Εφονεύθη υπο του ΕΛΑΣ
24 Ανθυπασπιστής Ζωιτός Νικόλαος Σωτήριος 9/9/1944 Καλάμαι Εφονεύθη υπο του ΕΛΑΣ
25 Ανθυπασπιστής 1923 Κωστελλέτος Σπυρίδων Αρλώτης Χωρεπισκοπής - Κερκύρας 22/9/1946 Καρυές Εφονεύθη υπο Κ/Σ
26 Ανθυπασπιστής Αίσωπος Χρήστος Νικόλαος Λυγουριό - Αργολίδος 30/8/1948 Δημητσάνα Εφονεύθη υπο Κ/Σ
27 Ανθυπασπιστής 1926 Παπαηλίας Χρήστος Γεώργιος Πάτραι- Αχαίας 22/3/1947 Βυτίνα Εφονεύθη υπο Κ/Σ
28 Ανθυπασπιστής Γιανουκάκος Μιχαήλ Ιωάννης Λακωνίας
29 Ενωμοτάρχης Αργυρόπουλος Βασίλειος Θεόδωρος Λεόντιον - Κορινθίας 6/6/1947 Εξοχώριον Εφονεύθη υπο Κ/Σ
30 Ενωμοτάρχης Φιλόπουλος Κωνσταντίνος Ιωάννης Βιτίδιον-Ευρυτανίας 13/8/1947 Μαύρα Λιθάρια Μεσσηνίας Εφονεύθη υπο Κ/Σ
31 Ενωμοτάρχης 1932 Στεφανάκος Γεώργιος Ιωάννης Πύργος - Λακωνίας 9/9/1944 Εφονεύθη υπο του ΕΛΑΣ
32 Ενωμοτάρχης 1935 Χριστόπουλος Χαρίλαος Χρήστος Τρίπολις -Αρκαδίας 14/9/1944 Καλάμαι Εφονεύθη υπο του ΕΛΑΣ
33 Ενωμοτάρχης 1934 Χολέβας Γεώργιος Βασίλειος Ναύπακτος- Ακαρνανίας 9/9/1944 Καλάμαι Εφονεύθη υπο του ΕΛΑΣ
34 Ενωμοτάρχης 1926 Γκότσης Ιωάννης Νικόλαος Λειβαδάκις - Αρκαδίας 24/6/1948 Ζαχάρω Εφονεύθη υπο Κ/Σ
35 Ενωμοτάρχης 1931 Κρητικός Φραγκίσκος Ευστράτιος Χάτη- Πάρου 23/11/1946 Βασσαρά Εφονεύθη υπο Κ/Σ
36 Ενωμοτάρχης 1930 Μπραβίδης Νικόλαος Δημήτριος Κωνσταντινούπολις 7/2/1948 Απηδέα Μολάων Εφονεύθη υπο Κ/Σ
37 Ενωμοτάρχης 1932 Ξανθάκης Χρήστος Δηνήτριος Πλάτσα Μεσσηνίας 12/6/1947 Σκούρα Εφονεύθη υπο Κ/Σ
38 Ενωμοτάρχης Ρήγας Παναγιώτης Χρήστος Ραδάνια 27/4/1948 Κρύβη - Βαμβακούς Εφονεύθη υπο Κ/Σ
39 Ενωμοτάρχης Καζακέας Γεώργιος Νικόλαος Δολί Μεσσηνίας 30/8/1948 Δημητσάνα Εφονεύθη υπο Κ/Σ
40 Ενωμοτάρχης Κυριαζόπουλος Βασίλειος 9/5/1947 ίσσαρι Εφονεύθη υπο Κ/Σ
41 Ενωμοτάρχης Τράπουλας Μιλτιάδης Χρήστος 10/7/1947 Δάρα Εφονεύθη υπο Κ/Σ
42 Ενωμοτάρχης Φουρνοδάβλος Κωνσταντίνος Γεώργιος Κερπινή Αρκαδίας 3/12/1946 Παλαιοχώριον Εφονεύθη υπο Κ/Σ
43 Υπενωματάρχης 1941 Αγκουράς Δημήτριος Κωνσταντίνος Αλεποχώριον Αρκαδίας 4/3/1949 Τρόπαια Εφονεύθη υπο Κ/Σ
44 Υπενωματάρχης Γραμμένος Διονύσιος Αθανάσιος Σκάρδα- Κερκύρας 8/11/1948 ʼστρος Εφονεύθη υπο Κ/Σ
45 Υπενωματάρχης Ψαρουδάκης Ιωάννης Ευάγγελος Ρέθυμνον - Κρήτης 19/9/1947 Αγιος Νικόλαος υπο Χωροφυλακής 
46 Υπενωματάρχης Φρουτζουλίδης Ιωάννης Θεόδωρος 10/7/1947 Δάρα Εφονεύθη υπο Κ/Σ
47 Υπενωματάρχης Τζορτζώπουλος Χαράλαμπος Θεόδωρος 10/7/1947 Δάρα Εφονεύθη υπο Κ/Σ
48 Υπενωματάρχης Ρούστας Δημήτριος Κωνσταντίνος Μονοτάρι - Τρικάλων 30/8/1948 Δημητσάνα Εφονεύθη υπο Κ/Σ
49 Υπενωματάρχης Μιχελής Νικόλαος Αλέξιος Αλώνια - Μεσσηνίας 4/8/1946 Πελετά εφονέυθη υπο Χωροφύλακος
50 Υπενωματάρχης Φούκας Γεώργιος Βασίλειος Ρίζες Αρκαδίας 23/4/1947 Αγριάνους Εφονεύθη υπο του ΕΛΑΣ
51 Υπενωματάρχης 1929 Δαμάλας Γεώργιος Δημήτριος Δερβένιον Κορινθίας 20/7/1949 Ψθόπυργος Εφονεύθη υπο κακοποιών 
52 Υπενωματάρχης Μέρης Παναγιώτης Αλέξιος Σύριζον - Μεσσηνίας Φεβ-49 Τρίκαλα Κορινθίας Εφονεύθη υπο Κ/Σ
53 Υπενωματάρχης Σπαρτηδέας Χρύσανθος 1/5/1941 Περαχώρα Εφονεύθη υπο του ΕΛΑΣ
54 Υπενωματάρχης Στεργιόπουλος Νικόλαος Σωτήριος Νεμέα Κορινθίας 22/12/1948 Ικαρία Εφονεύθη υπο Κ/Σ
55 Υπενωματάρχης Γιαννόπουλος Σταύρος Λάμπαινα Μεσσηνίας 5/7/1947 Αλαγωνία Εφονεύθη υπο Κ/Σ
56 Υπενωματάρχης 1935 Γκίκας Σωκράτης Σταύρος Έπεια-- Μεσσηνίας 1/4/1948 Θουρία Εφονεύθη υπο Κ/Σ
57 Υπενωματάρχης 1931 Πετρόπουλος Κωνσταντίνος Σπυρίδων Λεοντάριον Αρκαδίας 29/6/1948 Εύα Μεσσηνίας Εφονεύθη υπο κακοποιών 
58 Υπενωματάρχης 1934 Λαγογιάννης Δημήτριος Γεώργιος Αρφαρά Μεσσηνίας 19/9/1944 Καλάμαι Εφονεύθη υπο του ΕΛΑΣ
59 Υπενωματάρχης 1926 Τσερπές Δημήτριος Ευστάθιος Κορομυλιά Μεσσηνίας 9/9/1944 Καλάμαι Εφονεύθη υπο του ΕΛΑΣ
60 Υπενωματάρχης 1944 Αδαμόπουλος Ηλίας Δημήτριος Χατζή Μεσσηνίας 9/9/1944 Καλάμαι Εφονεύθη υπο του ΕΛΑΣ
61 Υπενωματάρχης Ζαφειρακόπουλος Νικόλαος Γεώργιος Κρινέικα Αχαίας 14/9/1944 Καλάμαι Εφονεύθη υπο του ΕΛΑΣ
62 Υπενωματάρχης 1927 Κότος Ορέστης Δημήτριος Ψάρι Τριφυλίας 14/9/1944 Καλάμαι Εφονεύθη υπο του ΕΛΑΣ
63 Υπενωματάρχης 1932 Ταβλαρέας Χρήστος Αντώνιος Σαιδωνά Μεσσηνίας 14/9/1944 Καλάμαι Εφονεύθη υπο του ΕΛΑΣ
64 Υπενωματάρχης 1933 Λούκας Νικόλαος Γεώργιος Καταβόθρα Λακωνίς 14/9/1944 Καλάμαι Εφονεύθη υπο του ΕΛΑΣ
65 Υπενωματάρχης 1930 Ζαχιώτης Ανδρέας Κωνσταντίνος Πύργος Ηλείας 14/9/1944 Καλάμαι Εφονεύθη υπο του ΕΛΑΣ
66 Υπενωματάρχης Λάσκαρης Ζήνων Ευστράτιος 14/9/1944 Καλάμαι Εφονεύθη υπο του ΕΛΑΣ
67 Υπενωματάρχης 1927 Λαγιάκος Πέτρος Παναγιώτης Κίττα Λακωνίας 14/9/1944 Καλάμαι Εφονεύθη υπο του ΕΛΑΣ
68 Υπενωματάρχης 1934 Παναγιωτουνάκος Ηλίας Παναγιώτης Βλαχά Λακωνίας 22/2/1944 Τύρινθα Εφονεύθη υπο του ΕΛΑΣ
69 Υπενωματάρχης Κόλλιας Γεώργιος 24/5/1947 Λεβείδιον Εφονεύθη υπο Κ/Σ
70 Υπενωματάρχης Παπαδάκης Εμμανουήλ Νίπος Χανίων Κρανίδιον Εφονεύθη υπο Κ/Σ
71 Υπενωματάρχης Κωστάκης Σπυρίδων άργος Αργολίδας 22/9/1946 Καρυές Εφονεύθη υπο Κ/Σ
72 Υπενωματάρχης 1944 Κουτσάκης Χρήστος Ιωάννης Παλαιόκαστον Κορινθίας 27/4/1948 Κρύβη - Βαμβακούς Εφονεύθη υπο Κ/Σ
73 Υπενωματάρχης Καπελής Αντώνιος Γεώργιος Παιανία Αττικής 27/4/1948 Κρύβη - Βαμβακούς Εφονεύθη υπο Κ/Σ
74 Υπενωματάρχης 1937 Μανουσάκης Αλέξανδρος Μελέτιος Σπάρτη Λακωνίας 12/10/1944 Μυστρά Εφονεύθη υπο του ΕΛΑΣ
75 Υπενωματάρχης 1945 Μπισμπίκος Ευάγγελος Νικόλαος Μαυρογιάννη Αρκαδίας 24/6/1948 Ζαχάρω Εφονεύθη υπο Κ/Σ
76 Υπενωματάρχης 1945 Βλαχοδημήτρης Δημήτριος Γρηγόριος Δρέπανον Αργολίδος 24/6/1948 Ζαχάρω Εφονεύθη υπο Κ/Σ
77 Υπενωματάρχης Δανοχρήστος Αθανάσιος Δημήτριος Παραβόλα Αιτωλοακαρνανίας 31/12/1947 Ανδρίτσαινα Εφονεύθη υπο Κ/Σ
78 Υπενωματάρχης Μπουρογιαννόπουλος Αριστείδης Αλέξανδρος Κουμοσθέκρα Ηλεία 13/10/1948 Ζαχάρω Εφονεύθη υπο Κ/Σ
79 Υπενωματάρχης 1943 Τρβλής Νικόλαος Αθανάσιος Αγία Σοφία Αιτωλοακαρνανίας 27/4/1948 Κρύβη - Βαμβακούς Εφονεύθη υπο Κ/Σ
80 Υπενωματάρχης 1946 Φλούδας Λεωνίδας Ευάγγελος Στογγυλή Αρτης 22/9/1946 Καρυαί Εφονεύθη υπο Κ/Σ
81 Υπενωματάρχης 1946 Φλώρος Χρήστος Αναστάσιος Ζηλωτή Φθιώτιδος 22/9/1946 Καρυαί Εφονεύθη υπο Κ/Σ
82 Υπενωματάρχης 1947 Χριστόπουλος Παναγιώτης Δημήτριος Λευκάδα Φωκίδος 22/9/1946 Καρυαί Εφονεύθη υπο Κ/Σ
83 Υπενωματάρχης 1945 Χριστοδουλάκης Ιωάννης Γεώργιος Τυμπάκιον Ηρακλείου 21/10/1948 Ζαχάρω Εφονεύθη υπο Κ/Σ
84 Χωροφύλαξ 1948 Πασσάς Θεοφάνης Μιλτιάδης Ξάνθη 24/6/1948 Ζαχάρω Εφονεύθη υπο Κ/Σ
85 Χωροφύλαξ 1947 Πελεκάνος Ιωάννης Εμμανουήλ Ασκληπίον Ρόδου 24/6/1948 Ζαχάρω Εφονεύθη υπο Κ/Σ
86 Χωροφύλαξ 1946 Δημόπουλος Κωνσταντίνος Λεωνίδας Βρεστό Ηλείας 24/6/1948 Ζαχάρω Εφονεύθη υπο Κ/Σ
87 Χωροφύλαξ 1945 Μπουρλάς ʼγγελος Δημήτριος Ηλεία 24/6/1948 Ζαχάρω Εφονεύθη υπο Κ/Σ
88 Χωροφύλαξ 1946 Σκαλτολιάς Μιλτιάδης Γεώργιος Τρυπίλιον Ηλείας 24/6/1948 Ζαχάρω Εφονεύθη υπο Κ/Σ
89 Χωροφύλαξ 1947 Μιχαλάκης Κυριάκος Αντώνιος Χορδάκι Ρεθύμνης 4/7/1948 Ζαχάρω Εφονεύθη υπο Κ/Σ
90 Χωροφύλαξ 1948 Τσάρος Νικόλαος Θεμιστοκλής Σπάλα Ηλείας 13/10/1948 Ζαχάρω Εφονεύθη υπο Κ/Σ
91 Χωροφύλαξ 1948 Κασιμιώτης Περικλής Κωνσταντίνος Λογκά Μεσσηνίας 20/5/1948 Ζαχάρω Εφονεύθη υπο Κ/Σ
92 Χωροφύλαξ 1944 Αποστολάκος Σταύρος Χαρίλαος Σκυφιάνικα Λακωνίας 27/4/1948 Κρύβη - Βαμβακούς Εφονεύθη υπο Κ/Σ
93 Χωροφύλαξ 1941 Αντωνιάδης Ιωάννης Ηλίας Πεζούλα Καρδίτσης 27/4/1948 Κρύβη - Βαμβακούς Εφονεύθη υπο Κ/Σ
94 Χωροφύλαξ 1941 Αλμπάνης Γεώργιος Ηλίας Λάμπεια Ηλείας 27/4/1948 Κρύβη - Βαμβακούς Εφονεύθη υπο Κ/Σ
95 Χωροφύλαξ 1947 Αγαθός Σπυρίδων Νικόλαος Γαρούνα Κερκύρας 27/4/1948 Κρύβη - Βαμβακούς Εφονεύθη υπο Κ/Σ
96 Χωροφύλαξ 1947 Αγγελής Φωκίων Εμμανουήλ Σπαθάριον Σάμου 27/4/1948 Κρύβη - Βαμβακούς Εφονεύθη υπο Κ/Σ
97 Χωροφύλαξ 1947 Βαρελιτζίδης Ιωάννης Μιχαήλ Βρυμού Ξάνθης 24/4/1948 Κρύβη - Βαμβακούς Εφονεύθη υπο Κ/Σ
98 Χωροφύλαξ 1947 Βλαχάκης Κωνσταντίνος Παναγιώτης Αλευρού Λακωνίας 24/4/1948 Κρύβη - Βαμβακούς Εφονεύθη υπο Κ/Σ
99 Χωροφύλαξ 1947 Μπιτζιλάτος Γεράσιμος Βιγκέντιος Πάλλη Κερκύρας 24/4/1948 Κρύβη - Βαμβακούς Εφονεύθη υπο Κ/Σ
100 Χωροφύλαξ 1945 Γεωργιάδης Σπυρίδων Δημήτριος Πάργη Θεσπρωτίας 24/4/1948 Κρύβη - Βαμβακούς Εφονεύθη υπο Κ/Σ
101 Χωροφύλαξ 1945 Γαιννουλάκης Αρτέμιος Ματθαίος Γασή Ηρακλείου 23/11/1948 Κρύβη - Βαμβακούς Εφονεύθη υπο Κ/Σ
102 Χωροφύλαξ 1944 Δρογκογιαννάκης Ιωάννης Δημήτριος Πισκοκέφαλο Λακωνίας 27/4/1948 Κρύβη - Βαμβακούς Εφονεύθη υπο Κ/Σ
103 Χωροφύλαξ 1946 Θωμόπουλος Ιωάννης Θεόδωρος Κουφόπουλο Ηλείας 27/4/1948 Κρύβη - Βαμβακούς Εφονεύθη υπο Κ/Σ
104 Χωροφύλαξ Καλογεράκος Εμμανουήλ 22/9/1946 Καμίνια Καρυών Εφονεύθη υπο Κ/Σ
105 Χωροφύλαξ 1944 Καραλής Χρήστος Αριστοτέλης Καταράχιον Ηλείας 27/4/1948 Κρύβη - Βαμβακούς Εφονεύθη υπο Κ/Σ
106 Χωροφύλαξ Καβαλιώτης Αθανάσιος Γεώργιος Αθήναι Αττικής 27/4/1948 Κρύβη - Βαμβακούς Εφονεύθη υπο Κ/Σ
107 Χωροφύλαξ 1947 Γκάτζιος Νικόλαος Θωμάς Βατσινία Καρδίτσας 27/4/1948 Κρύβη - Βαμβακούς Εφονεύθη υπο Κ/Σ
108 Χωροφύλαξ 1936 Κουτάς Δημήτριος Φώτιος Φούρνοι Ευρυτανίας 27/4/1948 Κρύβη - Βαμβακούς Εφονεύθη υπο Κ/Σ
109 Χωροφύλαξ 1948 Καπότας Γεώργιος Νικόλαος άγιος Βασίλειος Μαγνησίας 27/4/1948 Κρύβη - Βαμβακούς Εφονεύθη υπο Κ/Σ
110 Χωροφύλαξ 1947 Κωνσταντινίδης Παναγιώτης Νικόλαος Κεφαλόβρυση 27/4/1948 Κρύβη - Βαμβακούς Εφονεύθη υπο Κ/Σ
111 Χωροφύλαξ 1945 Καββαδάς Γεώργιος Σπυρίδων Αγρυρίδα Κερκύρας 23/11/1946 Βασσαρά Εφονεύθη υπο Κ/Σ
112 Χωροφύλαξ 1947 Καστρίτσης Ιωάννης Κωνσταντίνος Κουφάλια Ευρυτανίας 23/11/1946 Βασσαρά Εφονεύθη υπο Κ/Σ
113 Χωροφύλαξ 1941 Κρητικός Σπυρίδων Ιωάννης 23/11/1946 Βασσαρά Εφονεύθη υπο Κ/Σ
114 Χωροφύλαξ 1944 Κουτούρος Δημήτριος Χρήστος Φούλα Καρδίτσης 23/11/1946 Βασσαρά Εφονεύθη υπο Κ/Σ
115 Χωροφύλαξ Κάντας Χαράλαμπος Σπυρίδων Λευκίμη Κερκύρας 21/1/1948 Σπάρτη Ηυτοκτόνησε δι' όπλου 
116 Χωροφύλαξ 1949 Κακιούσης Σωτήριος Νικόλαος Καλάμαι Μεσσηνίας 21/5/1949 Παλαιοπαναγιάς Εφονεύθη υπο Κ/Σ
117 Χωροφύλαξ 1928 Καλογερογιάννης Ιωάννης Παναγιώτης Κοκάλα Λακωνίας 12/10/1944 Μυστρά Εφονεύθη υπο του ΕΛΑΣ
118 Χωροφύλαξ 1949 Κακαβάς Παναγιώτης Κωνσταντίνος Λογκανίκο Λακωνίας 24/11/1947 Ταύγετος Εφονεύθη υπο Κ/Σ
119 Χωροφύλαξ 1943 Λιάπης Βασίλειος Ευάγγελος Πουγκάκια Φθιώτιδος 22/9/1946 Καμίνια Καρυών Εφονεύθη υπο Κ/Σ
120 Χωροφύλαξ 1946 Λευτεριώτης Αργύριος Μαρίνος Γιαννάδες Κερκύρας 27/4/1948 Κρύβη - Βαμβακούς Εφονεύθη υπο Κ/Σ
121 Χωροφύλαξ 1945 Λάππας Αθανάσιος Νικόλαος Ανάβρα Καρδίτσας 23/11/1946 Βασσαρά Εφονεύθη υπο Κ/Σ
122 Χωροφύλαξ 1947 Λαβράνος Αλέξανδρος Σπυρίδων Μάραθρον Κρήτης 23/11/1946 Βασσαρά Εφονεύθη υπο Κ/Σ
123 Χωροφύλαξ Λυμπερόπουλος Γεώργιος Δημήτριος Σπάρτη Λακωνίας 20/11/1947 Σπάρτη Εφονεύθη υπο Κ/Σ
124 Χωροφύλαξ 1947 Μαζάνης Ιωάννης Εμμανουήλ Λάκων Χανίων 31/10/1947 ʼρνα Λακωνίας Εφονεύθη υπο Κ/Σ
125 Χωροφύλαξ 1943 Μαραγκάκης Ιωάννης Μιχαήλ Μουσούλα Ηρακλείου 7/2/1948 Απηδέα Μολάων Εφονεύθη υπο Κ/Σ
126 Χωροφύλαξ 1945 Μπέλος Ιωάννης Αναστάσιος Μαρίνα Ηλείας 27/4/1948 Κρύβη - Βαμβακούς Εφονεύθη υπο Κ/Σ
127 Χωροφύλαξ 1946 Μιχελής Ιωάννης Εμμανουήλ Σπαθάριον Σάμου 27/4/1948 Κρύβη - Βαμβακούς Εφονεύθη υπο Κ/Σ
128 Χωροφύλαξ 1941 Μπουλουμάκος Γρηγόριος Ιωάννης Κότρωνα Λακωνίας 23/11/1946 Βασσαρά Εφονεύθη υπο Κ/Σ
129 Χωροφύλαξ 1946 Μπούρας Κωνσταντίνος Ανδρέας Ελληνόπυργος Καρδίτσης 23/11/1946 Βασσαρά Εφονεύθη υπο Κ/Σ
130 Χωροφύλαξ 1942 Νικομάνης Σπυρίδων Κωνσταντίνος Μαραθυά Κερκύρας 7/2/1948 Γέφυρα Απηδέας Εφονεύθη υπο Κ/Σ
131 Χωροφύλαξ Παππακωνσταντίνος Στέφανος Αριστείδης Μουζάκιον Καρδίτσης 7/7/1947 Σπάρτη Εφονεύθη υπο Κ/Σ
132 Χωροφύλαξ 1930 Πετράκος Ηλίας Παναγιώτης Βλομοχώριον Γυθείου 14/10/1947 Σπάρτη Εφονεύθη υπο Κ/Σ
133 Χωροφύλαξ 1946 Παστραμάς Μιλτιάδης Κωνσταντίνος Κομνηνοί Φθιώτιδος 29/9/1946 Καμίνια Καρυών Εφονεύθη υπο Κ/Σ
134 Χωροφύλαξ 1944 Πουλιάσης Ιωάννης Αντώνιος Πετάζα Κερκύρας 29/9/1946 Καμίνια Καρυών Εφονεύθη υπο Κ/Σ
135 Χωροφύλαξ 1944 Περοπογιαννάκης Εμμανουήλ Ιωάννης Σικολόγος Κρήτης 22/4/1946 Καμίνια Καρυών Εφονεύθη υπο Κ/Σ
136 Χωροφύλαξ 1944 Πουλιάρης Τηλέμαχος Δημήτριος Σοφάδες Καρδίτσης 27/4/1948 Κρύβη - Βαμβακούς Εφονεύθη υπο Κ/Σ
137 Χωροφύλαξ 1947 Προκοπιάδης Κωνσταντίνος Παναγιώτης Φωτολίβος Δράμας 27/4/1948 Κρύβη - Βαμβακούς Εφονεύθη υπο Κ/Σ
138 Χωροφύλαξ 1946 Παλατζάς Γεώργιος Θωμάς Πολιμοτίνη Τρικάλων 27/4/1948 Κρύβη - Βαμβακούς Εφονεύθη υπο Κ/Σ
139 Χωροφύλαξ 1946 Πρίφτης Ευστάθιος Κωνσταντίνος Επίσκεψι Κερκύρας 23/11/1946 Βασσαρά Εφονεύθη υπο Κ/Σ
140 Χωροφύλαξ 1944 Πρινούσης Δημήτριος Γεώργιος Μάραθρον Κρήτης 23/11/1946 Βασσαρά Εφονεύθη υπο Κ/Σ
141 Χωροφύλαξ 1946 Ρουμελιώτης Ιωάννης Γεώργιος Λιβαδάκι Αρκαδίας 27/4/1948 Κρύβη - Βαμβακούς Εφονεύθη υπο Κ/Σ
142 Χωροφύλαξ 1942 Σαράντος Νικόλαος Ιωάννης Μπουμπούκα Καλαβρύτων 23/11/1946 Βασσαρά Εφονεύθη υπο Κ/Σ
143 Χωροφύλαξ 1941 Τζανάκης Ελευθέριος Χαράλαμπος Βιάνος Ηρακλείου 7/2/1948 Γέφυρα Απηδέας Εφονεύθη υπο Κ/Σ
144 Χωροφύλαξ 1944 Τριανταφύλλου Γεώργιος Νικόλαος Τριζονίου 23/11/1948 Βασσαρά Εφονεύθη υπο Κ/Σ
145 Χωροφύλαξ 1942 Τσουρέκης Χαρίλαος Αλέξιος Μάνη Καλαβρύτων 23/11/1948 Βασσαρά Εφονεύθη υπο Κ/Σ
146 Χωροφύλαξ 1947 Τσόλης Χαρίλαος Βασίλειος Λεύκη Κερκύρας 23/11/1948 Βασσαρά Εφονεύθη υπο Κ/Σ
147 Χωροφύλαξ 1934 Χατζής Ηλίας Ανδρέας Λογκανίκο Λακωνίας 25/3/1948 Γεωργίτσιον Εφονεύθη υπο Κ/Σ
148 Χωροφύλαξ 1948 Χαρίτων Ελευθέριος Μιχαήλ Φίλια Ρεθύμνης 27/4/1948 Κρύβη - Βαμβακούς Εφονεύθη υπο Κ/Σ
149 Χωροφύλαξ 1944 Χανιώτης Νικόλαος Νικήτας Λεύκες Πάρου 23/11/1946 Βασσαρά Εφονεύθη υπο Κ/Σ
150 Χωροφύλαξ Τσίκος Θεόδωρος Δημήτριος 10/7/1947 Δάρα Αρκαδίας Εφονεύθη υπο Κ/Σ
151 Χωροφύλαξ Γκαριώτης Δημήτριος Βασίλειος 10/7/1947 Δάρα Αρκαδίας Εφονεύθη υπο Κ/Σ
152 Χωροφύλαξ Μπερούκας Γεώργιος Θεόδωρος 10/7/1947 Δάρα Αρκαδίας Εφονεύθη υπο Κ/Σ
153 Χωροφύλαξ Κυρικόπουλος Αθανάσιος 10/7/1947 Δάρα Αρκαδίας Εφονεύθη υπο Κ/Σ
154 Χωροφύλαξ Λαμπρόπουλος Αθανάσιος 10/7/1947 Δάρα Αρκαδίας Εφονεύθη υπο Κ/Σ
155 Χωροφύλαξ Μπατζουνέας Δημήτριος 10/7/1947 Δάρα Αρκαδίας Εφονεύθη υπο Κ/Σ
156 Χωροφύλαξ Πετρογιάννης Σπυρίδων 10/7/1947 Δάρα Αρκαδίας Εφονεύθη υπο Κ/Σ
157 Χωροφύλαξ Δραγόντας Λάμπρος 10/7/1947 Δάρα Αρκαδίας Εφονεύθη υπο Κ/Σ
158 Χωροφύλαξ Λυμπερόπουλος Κωνσταντίνος 10/7/1947 Δάρα Αρκαδίας Εφονεύθη υπο Κ/Σ
159 Χωροφύλαξ Μπίκος Χρήστος 24/7/1947 Λεβείδιον Εφονεύθη υπο Κ/Σ
160 Χωροφύλαξ Μπάρμπας Δημήτριος Βασίλειος Γουβιά Κερκύρας 24/7/1947 Λεβείδιον Εφονεύθη υπο Κ/Σ
161 Χωροφύλαξ 1937 Δημητράτος Δημήτριος Χρήστος Τσακαρίσιον Κεφαλληνίας 10/1/1949 Ξυλόκαστρον Δυστύχημα
162 Χωροφύλαξ 1947 Τζαγκατάκης Σουρίδων Ιωάννης Γαρύτα Ηρακλείου 13/3/1948 Κλημέντι Εφονεύθη υπο Κ/Σ
163 Χωροφύλαξ 1947 Καπουρελάκος Θεόδωρος Δημήτριος Νεοχώριον Λακωνίας 28/12/1947 Γκούρα Εφονεύθη υπο Κ/Σ
164 Χωροφύλαξ 1947 Τσατσούλης Ανδρέας Ταξιάρχης Σιβίστα Ευρυτανίας 28/12/1947 Γκούρα Εφονεύθη υπο Κ/Σ
165 Χωροφύλαξ 1945 Καπόλης Νικόλαος Γεώργιος Κούτσι Κορινθίας 22/9/1948 Νεμέα Εφονεύθη υπο Κ/Σ
166 Χωροφύλαξ 1942 Μπρίνιας Ιωάννης Θεοφάνης Κούτσι Κορινθίας 8/4/1944 Μαραθώνα Εφονεύθη υπο του ΕΛΑΣ
167 Χωροφύλαξ Μπαναγής Αναστάσιος Κωνσταντίνος Νεμέα Κορινθίας 4/3/1956 Ναύπλιον αυτ/κόν δυστύχημα 
168 Χωροφύλαξ 1928 Παράσχος Δημήτριος Ανδρέας Αχλαδόκαμπος 5/5/1944 Ναύπλιον Εφονεύθη υπο του ΕΛΑΣ
169 Χωροφύλαξ 1941 Μήτρου Θεόδωρος Δημήτριος Ελευθέριον Θεσπρωτίας 27/7/1948 Τσαγκάρι Εφονεύθη υπο Κ/Σ
170 Χωροφύλαξ 1955 Τσουνάκος Δημήτριος Γεώργιος άγιος Νικόλαος Λακωνίας 7/2/1956 Ναύπλιον Ηυτοκτόνησε 
171 Χωροφύλαξ 1951 Μπαναγής Αναστάσιος Κωνσταντίνος Νεμέα Κορινθίας 11/3/1956 Ναύπλιον αυτ/κόν δυστύχημα 
172 Χωροφύλαξ 1947 Αγάθος Σουρίδων Γεώργιος Γαρούνα Κερκύρας 30/8/1948 Δημητσάνα Εφονεύθη υπο Κ/Σ
173 Χωροφύλαξ Αγγελάκος Θεόδωρος Κωνσταντίνος Αγναντερό Τρικάλων 30/8/1948 Δημητσάνα Εφονεύθη υπο Κ/Σ
174 Χωροφύλαξ 1932 Αποστολόπουλος Χρήστος Σταύρος Βλαχέρνα Αρκαδίας 22/3/1947 Βυτίνα Εφονεύθη υπο Κ/Σ
175 Χωροφύλαξ Βένος Ιωάννης Κωνσταντίνος Φιλιατρά Μεσσηνίας 30/8/1948 Δημητσάνα Εφονεύθη υπο Κ/Σ
176 Χωροφύλαξ Γκαβογιάνης Γεώργιος Νικόλαος Μοναία Αχαίας 30/8/1948 Δημητσάνα Εφονεύθη υπο Κ/Σ
177 Χωροφύλαξ Καρατζαφέρης Δημήτριος Νικόλαος Μέλπια Μεσσηνίας 30/8/1948 Δημητσάνα Εφονεύθη υπο Κ/Σ
178 Χωροφύλαξ Κυριακόπουλος Ιωάννης Κωνσταντίνος Μαλτσούκα Αιτωλοακαρνανίας 30/8/1948 Δημητσάνα Εφονεύθη υπο Κ/Σ
179 Χωροφύλαξ Παραιανός Εμμανουήλ Μιλτιάδης Καρλόβασι Σάμου 11/6/1947 Βυτίνα Εφονεύθη υπο φιλικού τμήματος 
180 Χωροφύλαξ Παπαδόπουλος Ιωάννης Κωνσταντίνος Αγνάντια Καρδίτσης 30/8/1948 Δημητσάνα Εφονεύθη υπο Κ/Σ
181 Χωροφύλαξ Ποδάρας Σωτήριος Γεώργιος Στρουναρέικα Τρικάλων 30/8/1948 Δημητσάνα Εφονεύθη υπο Κ/Σ
182 Χωροφύλαξ Σάμας Γεώργιος Νικόλαος Ναύπακτος- Ακαρνανίας 10/5/1947 Πατερίτσα Μενάλου Εφονεύθη υπο Κ/Σ
183 Χωροφύλαξ Καψάλης Λεωνίδας Βασίλειος Καστανιά Λακωνίας 3/12/1946 Παλαιοχώριον Εφονεύθη υπο Κ/Σ
184 Χωροφύλαξ Χασιώτης Ευριπίδης Δημήτριος Συκιά Λαρίσης 3/12/1946 Παλαιοχώριον Εφονεύθη υπο Κ/Σ
185 Χωροφύλαξ Παπαδημητρίου Σπυρίδων Δημήτριος Παπαδάτες Πρεβέζης 3/12/1946 Παλαιοχώριον Εφονεύθη υπο Κ/Σ
186 Χωροφύλαξ Καρπούζος Ανδρέας Ηλίας Καμενίτσα Αρκαδίας 3/12/1946 Παλαιοχώριον Εφονεύθη υπο Κ/Σ
187 Χωροφύλαξ Παπαχρήστου Ηλίας Κλεάνθης Μαγούλα Λαρίσης 3/12/1946 Παλαιοχώριον Εφονεύθη υπο του ΕΛΑΣ
188 Χωροφύλαξ Παπανικολάου Κωνσταντίνος Παναγιώτης Κυδωνίας Αιτωλοακαρνανίας 30/4/1947 Παλαιοχώριον Εφονεύθη υπο του ΕΛΑΣ
189 Χωροφύλαξ Παναγιώτου Παναγιώτης Δημήτριος Κέδρον Καρδίτσης 8/9/1947 Πλατανάκι Εφονεύθη υπο του ΕΛΑΣ
190 Χωροφύλαξ Κωνσταντινίδης Μιχαήλ Πειραιεύς Αττικής 8/9/1947 Πλατανάκι Εφονεύθη υπο του ΕΛΑΣ
191 Χωροφύλαξ Τασκαλάκης Αθανάσιος Χρύσναθος Γιατράδες Έβρου 25/5/1950 Κοσμά εφονεύθη υπο φιλίου τμήματος
192 Χωροφύλαξ 1946 Μπατσαμάκης Κωνσταντίνος Εμμανουήλ Νεοχώριον Χανίων 26/8/1946 ʼγιον Πέτρον Εφονεύθη υπο Κ/Σ
193 Χωροφύλαξ 1938 Μπακόπουλος Βασίλειος Αθανάσιος Βαλύρα Μεσσηνία 26/8/1946 ʼγιον Πέτρον Εφονεύθη υπο Κ/Σ
194 Χωροφύλαξ 1933 Χατζηδάκης Νικόλαος Ιωάννης Παλαιόκαστον Κρήτης 26/8/1946 ʼγιον Πέτρον Εφονεύθη υπο Κ/Σ
195 Χωροφύλαξ Μπουλγάρης Χαράλαμπος Ιωάννης Καλιάνοι Αρκαδίας 17/11/1949 Χώρα Γορτυνίας Εφονεύθη υπο Κ/Σ
196 Χωροφύλαξ 1946 Χριστάκης Αθανάσιος Γεώργιος Κολίναι Αρκαδίας 1/1/1946 Αγιά Μυτιλήνης Εφονεύθη υπο Κ/Σ
197 Χωροφύλαξ 1931 Παναγούλιας Σαράντος Κωνσταντίνος Βλασιά Αρκαδίας 4/12/1944 Πειραιά Εφονεύθη υπο του ΕΛΑΣ
198 Χωροφύλαξ 1944 Σταθάς Γεώργιος Δημήτριος Κολίναι Αρκαδίας 4/6/1947 Εξωχώριον Καλαμών Εφονεύθη υπο Κ/Σ
199 Χωροφύλαξ 1936 Πιτερός Πέτρος Δημήτριος Κολίναι Αρκαδίας 26/7/1944 Αμυγδαλιά Δωρίδος Εφονεύθη υπο Κ/Σ
200 Χωροφύλαξ 1940 Ανεφός Βασίλειος Σαράντος Βλασιά Αρκαδίας 29/3/1948 Θεσσαλονίκη Εφονεύθη υπο Κ/Σ
201 Χωροφύλαξ 1927 Δαρβίρης Παναγιώτης Δημήτριος Αγολιανή Λακωνίας 28/4/1947 Κεραστάρι Εφονεύθη υπο Κ/Σ
202 Χωροφύλαξ 1926 Τζώρτζης Φώτιος Διονύσιος Κοπανάκι Μεσσηνίας 6/3/1947 Πιάνα Εφονεύθη υπο Κ/Σ
203 Χωροφύλαξ Αλαμάνος Αριστείδης Θεόδωρος Βρυνιόταδον Κερκύρας 31/12/1947 Ανδρίτσαινα Εφονεύθη υπο Κ/Σ
204 Χωροφύλαξ Ανδρουτσόπουλος Νικόλαος Δημήτριος Χρυσοχώριον Μεσσηνίας 31/12/1947 Ανδρίτσαινα Εφονεύθη υπο Κ/Σ
205 Χωροφύλαξ Θεοδόσης Γρηγόριος Χρύσανθος Γαστούνη Ηλείας 31/12/1947 Ανδρίτσαινα Εφονεύθη υπο Κ/Σ
206 Χωροφύλαξ Μαντής Βασίλειος Παναγιώτης Αχλαδόκαμπος 31/12/1947 Ανδρίτσαινα Εφονεύθη υπο Κ/Σ
207 Χωροφύλαξ Τσάφος Κανελος Ανδρέας Φιλιατρά Μεσσηνίας 31/12/1947 Ανδρίτσαινα Εφονεύθη υπο Κ/Σ
208 Χωροφύλαξ Δημακόπουλος Αλέξιος Ιωάννης Σκουροχώριον Ηλείας 31/12/1947 Ανδρίτσαινα Εφονεύθη υπο Κ/Σ
209 Χωροφύλαξ Μιχαλακόπουλος Δημήτριος Θεμιστοκλής Σκληρό Μεσσηνίας 4/9/1947 Αμπελιώνα Εφονεύθη υπο Κ/Σ
210 Χωροφύλαξ Φωτεινάκης Δημήτριος Κωνσταντίνος Ναζήρι Μεσσηνίας 31/12/1947 Ανδρίτσαινα Εφονεύθη υπο Κ/Σ
211 Χωροφύλαξ 1946 Μπάρλης Γεώργιος Κωνσταντίνος Βιζαλάδες Κερκύρας 14/3/1948 Ψάρι Εφονεύθη υπο Κ/Σ
212 Χωροφύλαξ 1929 Μπελιτσάκος Νικόλαος Βασίλειος Μηλιά Λακωνίας 14/3/1948 Ψάρι Εφονεύθη υπο Κ/Σ
213 Χωροφύλαξ 1944 Τρυπιδάκης Νικόλαος Δράκος Κρουσώνα Ηρακλείου 8/3/1946 Δάρα Μεσσηνίας Εφονεύθη υπο Κ/Σ
214 Χωροφύλαξ 1942 Καρανικόλας Αθανάσιος Αγησίλαος Βάλτα Χαλκιδικής 13/10/1948 Ζαχάρω Εφονεύθη υπο Κ/Σ
215 Χωροφύλαξ 1947 Γιολδάσης Δημήτριος Κωνσταντίνος άγιος Γεώργιος Ευρυτανίας 13/10/1948 Ζαχάρω Εφονεύθη υπο Κ/Σ
216 Χωροφύλαξ 1942 Χαλδαίος Κωνσταντίνος Θεόδωρος Πειραιεύς Αττικής 13/10/1948 Ζαχάρω Εφονεύθη υπο Κ/Σ
217 Χωροφύλαξ 1943 Πολυχρονάκης Ιωάννης Γεώργιος Πύργος Ηρακλείου 24/6/1948 Ζαχάρω Εφονεύθη υπο Κ/Σ
218 Χωροφύλαξ 1949 Κουτιβενός Γεώργιος Ιωάννης Κίνθος Ρόδου 24/6/1948 Ζαχάρω Εφονεύθη υπο Κ/Σ
219 Χωροφύλαξ 1946 Κρητικάκης Νικόλαος Εμμανουήλ Ξηρόλιθον Κοζάνης 24/6/1948 Ζαχάρω Εφονεύθη υπο Κ/Σ
220 Χωροφύλαξ Γιώτης Κωνσταντίνος Ηλίας Οξιά Καρδίτσης 6/6/1947 Εξωχώριον Καλαμών Εφονεύθη υπο Κ/Σ
221 Χωροφύλαξ Γκαρβέλας Γεώργιος Ευάγγελος Γιολάνθη Καρδίτσης 6/6/1947 Εξωχώριον Καλαμών Εφονεύθη υπο Κ/Σ
222 Χωροφύλαξ Ιωάννου Χρήστος Γεώργιος Ιωάννινα 6/6/1947 Εξωχώριον Καλαμών Εφονεύθη υπο Κ/Σ
223 Χωροφύλαξ Θωμάς Νικόλαος Γεώργιος 6/6/1947 Εξωχώριον Καλαμών Εφονεύθη υπο Κ/Σ
224 Χωροφύλαξ Κομνηνός Ιωάννης Βασίλειος Λιουκουρέσι Αρκαδίας 6/6/1947 Εξωχώριον Καλαμών Εφονεύθη υπο Κ/Σ
225 Χωροφύλαξ Θωμόπουλος Γεώργιος Σπυρίδων Μοσχολούριον Καρδίτσης 6/6/1947 Εξωχώριον Καλαμών Εφονεύθη υπο Κ/Σ
226 Χωροφύλαξ Κολιανίτης Αντώνιος 6/6/1947 Εξωχώριον Καλαμών Εφονεύθη υπο Κ/Σ
227 Χωροφύλαξ Κόφας Θωμάς Ευάγγελος Φανάρι Καρδίτσης 6/6/1947 Εξωχώριον Καλαμών Εφονεύθη υπο Κ/Σ
228 Χωροφύλαξ Κουφακέας Χρήστος Σπυρίδων Πύργοι Μεσσηνίας 6/6/1947 Εξωχώριον Καλαμών Εφονεύθη υπο Κ/Σ
229 Χωροφύλαξ Καλιανιώτης Βασίλειος Κωνσταντίνος Ραμπιά Ευβοίας 6/6/1947 Εξωχώριον Καλαμών Εφονεύθη υπο Κ/Σ
230 Χωροφύλαξ Κανελλόπουλος Νικήτας Ιωάννης Πήδημα Μεσσηνίας 6/6/1947 Εξωχώριον Καλαμών Εφονεύθη υπο Κ/Σ
231 Χωροφύλαξ Κιουμουρεσόγλου Δημήτριος Παύλος Βαθύλακος Δράμας 6/6/1947 Εξωχώριον Καλαμών Εφονεύθη υπο Κ/Σ
232 Χωροφύλαξ Μακρυγιάννης Χρήστος Βασίλειος Κεραστάρι Αρκαδίας 6/6/1947 Εξωχώριον Καλαμών Εφονεύθη υπο Κ/Σ
233 Χωροφύλαξ Κουταράκος Μιχαήλ Παναγιώτης Λευκόν Πάρου 6/6/1947 Εξωχώριον Καλαμών Εφονεύθη υπο Κ/Σ
234 Χωροφύλαξ Λιαράκος Χρήστος Απόστολος Μηλέα Μεσσηνίας 6/6/1947 Εξωχώριον Καλαμών Εφονεύθη υπο Κ/Σ
235 Χωροφύλαξ Μάστορας Χαράλαμπος Παναγιώτης Γαβαλά Καρυστίας 6/6/1947 Εξωχώριον Καλαμών Εφονεύθη υπο Κ/Σ
236 Χωροφύλαξ Μητρόπουλος Αντώνιος Ιωάννης Αριστομένης Μεσσηνίας 6/6/1947 Εξωχώριον Καλαμών Εφονεύθη υπο Κ/Σ
237 Χωροφύλαξ Μανζουρέας Κωνσταντίνος Φώτιος Εξωχώριον Μεσσηνίας 6/6/1947 Εξωχώριον Καλαμών Εφονεύθη υπο Κ/Σ
238 Χωροφύλαξ Ξούριας Γεώργιος Ιωάννης Πύργος Ηλείας 6/6/1947 Εξωχώριον Καλαμών Εφονεύθη υπο Κ/Σ
239 Χωροφύλαξ Πανταζής Ιωάννης Οινόης Ηλείας 6/6/1947 Εξωχώριον Καλαμών Εφονεύθη υπο Κ/Σ
240 Χωροφύλαξ Παταλιώτης Ιωάννης Ηλίας Μεγάλο Χωριό Τρικάλων 6/6/1947 Εξωχώριον Καλαμών Εφονεύθη υπο Κ/Σ
241 Χωροφύλαξ Ραμπότας Βασίλειος Χρήστος ʼγιον Πνεύμα Σερρών 6/6/1947 Εξωχώριον Καλαμών Εφονεύθη υπο Κ/Σ
242 Χωροφύλαξ Σταφιλάκος Κωνσταντίνος Σπυρίδων Λευκάς Λευκάδος 6/6/1947 Εξωχώριον Καλαμών Εφονεύθη υπο Κ/Σ
243 Χωροφύλαξ Σχινάκης Δημήτριος Γεώργιος Χονδροβιανό Ηρακλείου 6/6/1947 Εξωχώριον Καλαμών Εφονεύθη υπο Κ/Σ
244 Χωροφύλαξ 1947 Οικονομόπουλος Γεώργιος Χρήστος άνω Βούτενα Μεσσηνίας 2/7/1948 Βούτενα Εφονεύθη υπο Κ/Σ
245 Χωροφύλαξ Ανεζήριος Δημήτριος Ιωάννης 13/8/1947 Μαύρα Λιθάρια Μεσσηνίας Εφονεύθη υπο του ΕΛΑΣ
246 Χωροφύλαξ Προβιάς Δημήτριος Σωκράτης Μαμίνια Λακωνίας 13/8/1947 Μαύρα Λιθάρια Μεσσηνίας Εφονεύθη υπο του ΕΛΑΣ
247 Χωροφύλαξ Σκαλτσιάς Θεόδωρος Πράσινο Αρκαδίας 4/1/1947 Αλαγωνίαν Εφονεύθη υπο του ΕΛΑΣ
248 Χωροφύλαξ 1929 Καμουζής Νικόλαος Αθανάσιος ʼρης Μεσσηνίας 19/9/1944 Καλάμαι Εφονεύθη υπο του ΕΛΑΣ
249 Χωροφύλαξ 1934 Μπουρελιάς Κωνσταντίνος Βασίλειος Ανεμόμυλος Μεσσηνίας 15/9/1944 Καλάμαι Εφονεύθη υπο του ΕΛΑΣ
250 Χωροφύλαξ 1936 Γκιουλές Δημήτριος Φώτιος Διαβολίτσι Μεσσηνίας 18/9/1944 Καλάμαι Εφονεύθη υπο του ΕΛΑΣ
251 Χωροφύλαξ 1932 Καταβελάκος Σπυρίδων Ιωάννης Γερολιμήν Λακωνίας 18/9/1944 Καλάμαι Εφονεύθη υπο του ΕΛΑΣ
252 Χωροφύλαξ 1934 Ανδρουτσόπουλος Νικόλαος Ιωάννης Οιχαλία Μεσσηνίας 17/9/1944 Καλάμαι Εφονεύθη υπο του ΕΛΑΣ
253 Χωροφύλαξ 1938 Αθανασόπουλος Δημήτριος Αθανάσιος Διαβολίτσι Μεσσηνίας 18/9/1944 Καλάμαι Εφονεύθη υπο του ΕΛΑΣ
254 Χωροφύλαξ 1940 Κωνσταντάρας Μιχαήλ Σπυρίδων Μάνδρες Μεσσηνίας 14/9/1944 Καλάμαι Εφονεύθη υπο του ΕΛΑΣ
255 Χωροφύλαξ 1926 Μπερεδήμας Αλέξανδρος Δημήτριος Καλλιρόης 5/5/1944 Καλάμαι Εφονεύθη υπο του ΕΛΑΣ
256 Χωροφύλαξ 1929 Πουλόπουλος Ηλίας Παναγιώτης Στενίκλαρος Μεσσηνίας 21/9/1944 Καλάμαι Εφονεύθη υπο του ΕΛΑΣ
257 Χωροφύλαξ 1929 Τσουραπάς Παναγιώτης Παναγιώτης Στενίκλαρος Μεσσηνίας 19/9/1944 Καλάμαι Εφονεύθη υπο του ΕΛΑΣ
258 Χωροφύλαξ 1929 Χρονόπουλος Αχιλλεύς Χρόνης Διαβολίτσι Μεσσηνίας 15/9/1944 Καλάμαι Εφονεύθη υπο του ΕΛΑΣ
259 Χωροφύλαξ 1940 Αβραμόπουλος Παναγιώτης Αβραάμ Βλαχόπουλοςν Μεσσηνίας 17/9/1944 Καλάμαι Εφονεύθη υπο του ΕΛΑΣ
260 Χωροφύλαξ 1927 Ανδριανόπουλος Θεόδωρος Χρήστος Ανδριανή Μεσσηνίας 14/9/1944 Καλάμαι Εφονεύθη υπο του ΕΛΑΣ
261 Χωροφύλαξ 1935 Δημητρόπουλος Θεόδωρος Ευγένιος Λυκότραφον Μεσσηνίας 14/9/1944 Καλάμαι Εφονεύθη υπο του ΕΛΑΣ
262 Χωροφύλαξ 1930 Μητσέας Ιωάννης Χρήστος Ανάληψις Μεσσηνίας 14/9/1944 Καλάμαι Εφονεύθη υπο του ΕΛΑΣ
263 Χωροφύλαξ 1940 Ακριώτης Δημήτριος Αθανάσιος Καστρί Ευβοίας 9/9/1944 Καλάμαι Εφονεύθη υπο του ΕΛΑΣ
264 Χωροφύλαξ 1926 Μαυρομανωλάκης Γεώργιος Εμμανουήλ Λύσταρος Ηρακλείου 14/9/1944 Καλάμαι Εφονεύθη υπο του ΕΛΑΣ
265 Χωροφύλαξ 1930 Μωραίτης Ευθύμιος Γεώργιος Σιταράλωνα Αιτωλοακαρνανίας 14/9/1944 Καλάμαι Εφονεύθη υπο του ΕΛΑΣ
266 Χωροφύλαξ 1941 Νικολόπουλος Νικόλαος Κωνσταντίνος Πύργος Ηλέιας 9/9/1944 Καλάμαι Εφονεύθη υπο του ΕΛΑΣ
267 Χωροφύλαξ 1941 Καφιδιώτης Χρήστος Κωνσταντίνος Βαρθολομιό Ηλέιας 14/9/1944 Καλάμαι Εφονεύθη υπο του ΕΛΑΣ
268 Χωροφύλαξ 1940 Κωστογιάννης Χαράλαμπος Κωνσταντίνος ʼνω Χώρα Αιτωλοακαρνανίας 14/9/1944 Καλάμαι Εφονεύθη υπο του ΕΛΑΣ
269 Χωροφύλαξ 1940 Μπαρτζόγλου Εμμανουήλ Λουκάς Νέα Ιωνία Αθηνών 14/9/1944 Καλάμαι Εφονεύθη υπο του ΕΛΑΣ
270 Χωροφύλαξ 1939 Διονυσάτος Βύκτωρ Κωνσταντίνος Λιανοπλάτα Ζακύνθου 14/9/1944 Καλάμαι Εφονεύθη υπο του ΕΛΑΣ
271 Χωροφύλαξ 1939 Ράπτης Αθανάσιος Γεώργιος Ανάληψις Αιτωλοακαρνανίας 14/9/1944 Καλάμαι Εφονεύθη υπο του ΕΛΑΣ
272 Χωροφύλαξ 1940 Κουρελής Εμμανουήλ Ιωάννης Αγγελόκαστρον Αιτωλοακαρνανίας 14/9/1944 Καλάμαι Εφονεύθη υπο του ΕΛΑΣ
273 Χωροφύλαξ Πετρόπουλος Νικόλαος Μενέλαος Αγγελόκαστρον Αιτωλοακαρνανίας 14/9/1944 Καλάμαι Εφονεύθη υπο του ΕΛΑΣ
274 Χωροφύλαξ 1941 Παυλάκος Νικόλαος Γεράσιμος Ζίζα Ζακύνθου 14/9/1944 Καλάμαι Εφονεύθη υπο του ΕΛΑΣ
275 Χωροφύλαξ Ζηγόπουλος Βασίλειος Ιωάννης Κορινθία 14/9/1944 Καλάμαι Εφονεύθη υπο του ΕΛΑΣ
276 Χωροφύλαξ 1942 Δρογγίτης Αναστάσιος Σπυρίδων Γαιτάνη Ζακύνθου 14/9/1944 Καλάμαι Εφονεύθη υπο του ΕΛΑΣ
277 Χωροφύλαξ Παραμυθιώτης Νικόλαος Γρηγόριος Γραβάδαι Κερκύρας 14/9/1944 Καλάμαι Εφονεύθη υπο του ΕΛΑΣ
278 Χωροφύλαξ 1938 Σκρεπετός Αλέξιος Ηλίας Κεφαλληνό Μεσσηνίας 14/9/1944 Καλάμαι Εφονεύθη υπο του ΕΛΑΣ
279 Χωροφύλαξ 1934 Κωνσταντόπουλος Νικόλαος Χρήστος Κλειδιά Ηλείας 19/5/1944 Καλάμαι Εφονεύθη υπο του ΕΛΑΣ
280 Χωροφύλαξ 1930 Κακαβάς Ευστάθιος Ιωάννης Πιπερίτσα Μεσσηνίας 28/4/1946 Εξωχώριον Καλαμών Εφονεύθη υπο Κ/Σ
281 Χωροφύλαξ Σταθάς Γεώργιος Δημήτριος Κολίναι Αρκαδίας 6/7/1947 Εξωχώριον Καλαμών Εφονεύθη υπο Κ/Σ
282 Χωροφύλαξ Σουσούνης Παναγιώτης Δημήτριος Καλαμαρά Μεσσηνίας 6/6/1947 Εξωχώριον Καλαμών Εφονεύθη υπο Κ/Σ
283 Χωροφύλαξ Σιβάκης Ελευθέριος Σέλινον Χανίων 6/6/1947 Εξωχώριον Καλαμών Εφονεύθη υπο Κ/Σ
284 Χωροφύλαξ Αναγνωστόπουλος Θεόδωρος Πύργος Ηλείας 2/2/1948 Εξωχώριον Καλαμών εφονεύθη υπο φίλιων τμημάτων 
285 Χωροφύλαξ Κόκκινος Παναγιώτης Σταύρος Γιαννέικα Αρκαδίας 1/4/1948 Θουρία Εφονεύθη υπο Κ/Σ
286 Χωροφύλαξ Φάσαρης Γεώργιος Ολυμπία Ηλείας 1/4/1948 Θουρία Εφονεύθη υπο Κ/Σ
287 Χωροφύλαξ Δικαιάκος Δημήτριος Νικόλαος 13/8/1947 Μαύρα Λιθάρια Αλαγωνίας Εφονεύθη υπο Κ/Σ
288 Χωροφύλαξ Νικολακάκος Χαρίλαος Αχιλλεύς 13/8/1947 Αλαγωνίας Εφονεύθη υπο Κ/Σ
289 Χωροφύλαξ Κακαβάς Παναγιώτης Κωνσταντίνος Λογκανίκο Λακωνίας 13/8/1947 Αλαγωνίας Εφονεύθη υπο Κ/Σ
290 Χωροφύλαξ Γριβέας Δημήτριος Πέτρος 13/8/1947 Αλαγωνίας Εφονεύθη υπο Κ/Σ
291 Χωροφύλαξ Τσίκλος Δημήτριος Ιωάννης 13/8/1947 Αλαγωνίας Εφονεύθη υπο Κ/Σ
292 Χωροφύλαξ 1934 Οικονομόπουλος Μιχαήλ Θεόδωρος Λεβείδιον Αρκαδίας 24/5/1947 Λεβείδιον Εφονεύθη υπο Κ/Σ
293 Α.Θ. 1926 Αναστασόπουλος Γεώργιος Κωνσταντίνος Λεβείδιον Αρκαδίας 24/5/1947 Λεβείδιον Εφονεύθη υπο Κ/Σ
294 Α.Θ. 1936 Κλημέτζος Γεώργιος Ιωάννης Σημειάδες Αρκαδίας 19/5/1947 Βαλτεσινίκο Εφονεύθη υπο Κ/Σ
295 Α.Θ. 1937 Σταυροπιεράκος Βασίλειος Ηλίας Καρβελά Λακωνίας 12/2/1948 Γύθειον Εφονεύθη υπο Κ/Σ
296 Α.Θ. 1925 Μπουραζάνης Πέτρος Ανδρέας Μέζαπον Λακωνίας 18/2/1948 Γύθειον Εφονεύθη υπο Κ/Σ
297 Α.Θ. 1924 Γιαναρέας Νικόλαος Βασίλειος Οίτυλον Λακωνίας 18/2/1948 Γύθειον Εφονεύθη υπο Κ/Σ
298 Α.Θ. 1948 Σαρτζής Ιωάννης Δημήτριος Στόμιον Κορινθίας 28/10/1948 Διάσελο Τρικάλων Εφονεύθη υπο του ΕΛΑΣ
299 Α.Θ. 1932 Κασάρας Ιωάννης Αναστάσιος Πολυθέα Μεσσηνίας 8/3/1948 Αετόν Εφονεύθη υπο Κ/Σ
300 Α.Θ. 1944 Αλεξόπουλος Ηλίας Δημήτριος Χατζή Μεσσηνίας 14/9/1944 Καλάμαι Εφονεύθη υπο του ΕΛΑΣ
301 Α.Θ. 1936 Διαμαντέας Νικόλαος Παναγιώτης Λιασίνοβα Μεσσηνίας 6/6/1947 Εξωχώριον Καλαμών Εφονεύθη υπο Κ/Σ
302 Α.Θ. 1929 Λαμπέας Γεώργιος Σωτήριος Λιασίνοβα Μεσσηνίας 6/6/1947 Εξωχώριον Καλαμών Εφονεύθη υπο Κ/Σ
303 Α.Θ. 1939 Νίκας Γεώργιος Αναστάσιος Λιασίνοβα Μεσσηνίας 6/6/1947 Εξωχώριον Καλαμών Εφονεύθη υπο Κ/Σ
304 Α.Θ. Στρατάρας Αχιλλεύς Παναγιώτης Καλάμαι 6/6/1947 Εξωχώριον Καλαμών Εφονεύθη υπο Κ/Σ
305 Α.Θ. Τσαπέκης Νικόλαος Παναγιώτης Βουνάρια Μεσσηνίας 6/6/1947 Εξωχώριον Καλαμών Εφονεύθη υπο Κ/Σ
306 Α.Θ. 1932 Τζανετέας Νικόλαος Ηλίας Τσέρια Μεσσηνίας 6/6/1947 Εξωχώριον Καλαμών Εφονεύθη υπο Κ/Σ
307 Α.Θ. Νταμπιζίβας Δημήτριος Θεόδωρος Δυράχειον Μεγαλοπόλεως 2/2/1948 Καλάμαι Εφονεύθη υπο Κ/Σ
308 Α.Θ. 1932 Πουλαρίκας Γεώργιος Αλέξανδρος Καλάμαι Μεσσηνίας 2/2/1948 Καλάμαι Εφονεύθη υπο Κ/Σ
309 Α.Θ. 1945 Κυριακόπουλος Σπυρίδων Ιωάννης Ανάληψις Μεσσηνίας 14/9/1944 Καλάμαι Εφονεύθη υπο του ΕΛΑΣ
310 Α.Θ. 1934 Παπαηλιού Γεώργιος Ιωάννης Ανάληψις Μεσσηνίας 14/9/1944 Καλάμαι Εφονεύθη υπο του ΕΛΑΣ

Εν Τριπόλει τη 15 Νοεμβρίου 1956
ο ΠΡΟΣΩΡΙΝΟΣ ΑΝΩΤΕΡΟΣ ΔΙΟΙΚΗΤΗΣ 
ΔΡΟΥΓΚΑΣ Αθανάσιος
Αντισυνταγματάρχης 

Ο ανωτέρω Α΄ πίνακας της Α.Δ.Χ. Πελοποννήσου των πεσόντων της περόδου 1940 - 1956 είναι ένα σπάνιο ιστορικό ντοκουμέντο απο το αρχείο του υποστράτηγου ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΥ Αδάμ  επίτιμου προέδρου Συνδέσμου  Αποστράτων Σωμάτων Ασφαλείας Ν. Λακωνίας .
 
 Ακριβές Αντίγραφον και επεξεργασία .
Ο
ΓΓ της Π.Ο.Α.Σ.Α. 
ΚΟΥΤΣΟΠΟΔΙΩΤΗΣ Οδυσσεύς
Αντιστράτηγος ε.α.